Kilkuset strażaków, gości oraz mieszkańców gminy zgromadziło się na placu przed remizą OSP Miejsce Piastowe, by wspólnie świętować Jubileusz 125-lecia jednostki oraz 120-lecia Orkiestry Dętej gminy Miejsce Piastowe.
Okoliczności powstania tej jednostki są szczególne. 24 sierpnia 1892 roku, a było to na św. Bartłomieja, wybuchł pożar w Miejscu Piastowym, w chałupie pod strzechą w dzielnicy Jaćmierz, który strawił doszczętnie 57 budynków wraz ze zbiorami pożniwnymi i wszelkim dobytkiem. W tym czasie wójtem wsi był Leopold Turek, który wspólnie z proboszczem ks. Bronisławem Markiewiczem załatwił u władz austriackich i okolicznych księży pomoc materialną i finansową. Na wniosek Jana Węgrzyna zwanego "starym wójtem", powołano także pierwszą straż ogniową do której należało pięciu mężczyzn, którzy ukończyli służbę wojskową. Pierwszym komendantem został Kosma Rajs.
By upamiętnić to wydarzenie obecni członkowie miejsteckiej straży pożarnej przygotowali specjalne uroczystości. W sobotę 22 lipca 2017r. punktualnie o godzinie 14:00 na placu przed remizą rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe upamiętniające powołanie 125 lat temu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejscu Piastowym.
Dowódca uroczystości dh Krzysztof Szczęsny (p.o. Naczelnika Wydziału Kwatermistrzowsko-Technicznego w KM PSP Krosno oraz strażak ochotnik OSP Lubatowa) złożył meldunek wiceprezesowi ZOW ZOSP RP w Rzeszowie dh Tadeuszowi Sieniawskiemu. Podniesiono na maszt flagę związkową OSP, a Orkiestra Dęta z Miejsca Piastowego odegrała hymn Związku OSP RP. Gospodarz uroczystości Prezes OSP Miejsce Piastowe dh Kazimierz Węgrzyn przywitał wszystkich zebranych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli jednostek OSP z: Głowienki, Iskrzyni, Iwonicza, Łężan, Niżnej Łąki, Pustyn, Rogów, Suchodołu, Targowisk, Widacza, Wrocanki oraz przedstawicieli PSP: Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie st. bryg. Mariusza Bieńczaka, byłych Komendantów Wojewódzkich PSP w Rzeszowie nadbryg. Bogdana Kuligi, st. bryg. Kazimierza Gładysza, Prezesa ZOP ZOSP RP w Krośnie dh Jana Kilara, poseł na Sejm RP Joanny Frydrych, przedstawicieli duchowieństwa oraz administracji samorządowej na czele z Markiem Klarą, wójtem gminy Miejsce Piastowe.
Kolejnym punktem uroczystości była msza św. z balkonu, która była odprawiona za strażaków i ich rodziny oraz za dusze zmarłych miejsteckich strażaków.
Ks. Piotr Bieniek w czasie homilii zwrócił uwagę, że zarówno straż, jak i orkiestra, to szczególne wspólnoty, wspólnoty służby i powołania. – Wasza służba, w czasie której pomagacie doświadczonym nieszczęściem pożaru czy powodzi, wymaga hartu ducha, odwagi, ofiarności. Nie upadacie pod ciężarem nieszczęścia, nie kapitulujecie. Często wchodzicie do akcji, gdy inni uciekają, opuszczają ręce. A wy idziecie, aby ratować ludzkie życie, mienie, pomniejszyć brzemię nieszczęścia. Ukazujecie coś bardzo ważnego - ludzkie braterstwo, jego etyczną siłę. Wasza służba stanowi nieustanne dawanie świadectwa o tym, że bliźni w chwili nieszczęścia, nie pozostaje sam. To dobrze, że są jeszcze ludzie, na których zawsze można liczyć – podkreślił ks. proboszcz, dziękując strażakom i orkiestrze także za zaangażowanie w życie parafii. Przykazał im, aby młode pokolenia strażaków wychowywali w duchu troski o wspólne dobro, a na koniec życzył, aby cieszyli się szacunkiem i uznaniem społecznym, orędownictwem patronów i dobrą kondycją fizyczną, działając Bogu na chwałę, a ludziom na pożytek.
Po mszy odsłonięto tablicę upamiętniającą obchody Jubileuszu OSP oraz Orkiestry Dętej, ufundowaną przez wójta Marka Klarę.
Dh Dawid Dudek przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia jednostki oraz przypomniał najważniejsze akcje strażaków i ich zasługi na rzecz bezpieczeństwa Miejsca Piastowego, gminy, powiatu krośnieńskiego oraz kraju. Natomiast dh Janusz Sznajder przypomniał historię powstania Orkiestry Dętej.
Szczególnym momentem Jubileuszu było wręczenie odznaczeń i medali dla zasłużonych strażaków OSP Miejsce Piastowe oraz strażaków z gminy.
Złoty Znak Związku
Druh Stanisław Węgrzyn
Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa
Druh Kazimierz Gazda
Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa
Druh Jastrzębski Tomasz
Druh Sereda Marcin
Druh Omachel Krzysztof
Druh Romańczak Mariusz
Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa
Druh Grzybała Mateusz
Druh Guzik Krzysztof
Druh Guzik Paweł
Druh Guzik Wojciech
Druh Kilar Marcin
Druh Markiewicz Miłosz
Druh Michalak Łukasz
Druh Rajchel Tomasz
Druh Szurlej Bartłomiej
Druh Zając Krystian
Druh Robótka Artur
Druh Sieniawski Paweł
Druh Józefczyk Jarosław
Druh Stec Marek
Druh Szydło Bogumił
Druh Niepokój Radosław
Strażak Wzorowy
Druh Dudek Dawid
Druh Golik Maciej
Druh Kozioł Krzysztof
Druh Kucharski Tomasz
Druh Michalak Paweł
Druh Węgrzyn Łukasz
Druh Jurczak Jakub
Druh Smerecki Damian
Druhna Galica- Niepokój Agnieszka
Odznaki dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej
Srebrna Odznaka
Druhna Natalia Guzik - szczególne wyróżnienie za uratowanie mieszkanki Miejsca Piastowego
Druhna Katarzyna Kozioł
Druhna Katarzyna Rajnik
Druh Rafał Jakieła
Druhna Katarzyna Machowska
Druh Karol Szmyd
Druh Bartosz Guzik
Brązowa odznaka
Druh Mateusz Bajda
Druh Miłosz Zając
Druh Hubert Kozioł
Druh Dariusz Leń
Specjalne Odznaki za wysługę lat przyznano:
Druh Tadeusz Węgrzyn
Druh Kazimierz Rysz
Druh Leonard Barud
Druh Jan Rajchel
Druh Edward Węgrzyn
Druh Adam Klara
Druh Marek Guzik
Druh Mirosław Guzik
Druh Andrzej Klara
Druh Piotr Gargasz
Druh Krzysztof Juraszek
Druh Krzysztof Węgrzyn
Druh Witold Gibała
Druh Paweł Klara
Druhna Karolina Sznajder
Druh Janusz Sznajder
Druh Mariusz Leszek
Druh Kamil Lorenc
Druh Mateusz Klara
Druh Przemysław Janasiak
Druhna Monika Sajdak
Nadano również Okolicznościowy Grawerton za zaangażowanie i oddanie na rzecz jednostki OSP Miejsce Piastowe:
Chędogi Stanisław
Kilar Jan
Kochanowski Jan
Kozioł Kazimierz
Lorenc Julian
Rajchel Jan
Węgrzyn Józef
Węgrzyn Kazimierz
Zajdel Stanisław
Po zakończeniu uroczystości przy remizie, dalsza część imprezy odbyła się w ramach corocznego cyklu Lato na Czarnym Moście.
Imprezę rozpoczęły występy zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Miejscu Piastowym . Jako pierwszy tance z regionu krośnieńskiego zatańczył ZTL „Pogórzanie” z Głowienki, a melodie ludowe i przyśpiewki zaprezentowała kapela ludowa „Piasty”. W miarę upływu czasu zmieniał się klimat muzyczny na naszej scenie. Nadszedł czas na prezentacje zespołów muzycznych. Utwory polskie i zagraniczne od lat 50-tych poprzedniego wieku po obecne hity znajdujące się na listach przebojów zaprezentował zespół muzyczny „Avito” z Krosna.
Kolejnym zespołem, który wystąpił to rzeszowska grupa „Jahfahrai”. Ciężko jest przyporządkować ich muzykę do określonego gatunku, generalnie oni sami nie przywiązują do tego większej wagi, po prostu grają to, co akurat leży im na sercu, to co siedzi im w głowie i to co lubią. Jeśli jednak doszukiwać się punktu odniesienia to najogólniej można powiedzieć, że ich muzyka jest mieszanką rocka, reggae, ska i alternatywy.
Wszyscy czekaliśmy na gwiazdę wieczoru i wreszcie pojawił się na scenie duet AN DREO e KARINA, który w pulsujących ferii świateł wyglądał niczym zwiastun atmosfery w San Remo. An Dreo e Karina to jedyny na świecie cover Al Bano & Romina Power, który na rynku muzycznym istnieje od 17 lat. Na swoim koncie mają setki koncertów w Polsce i zagranicą min: USA, Niemcy, Malta, Czechy, Słowacja , wygrana na Europejskim Festiwalu Coverów. Nie lada wydarzeniem dla duetu był koncert z 50-cio osobowa Orkiestrą Symfoniczną na Festiwalu Kultury Włoskiej. Mają również na swoim koncie płytę po polsku „Więcej nas”, kilka utworów singlowych i kilka teledysków. Płyta i single ukazały się pod nazwą aNkaRa. Podczas koncertu atmosfera nabierała tempa i punktem kulminacyjnym było wykonanie wspólnie z publicznością utworu pt: „Sempre, sempre”. Pamiątkowe zdjęcia z gwiazdą również uwieńczyły wspólne spędzone chwile.
Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. W godzinach wieczornych wszyscy bawili się w rytmach disco z DJ Juri. Obfity bufet zapewniała restauracja Jaś Wędrowniczek z Rymanowa, a organizatorem był GOK, OSP, oraz Rada Sołecka z Miejsca Piastowego.
Patronat medialny nad imprezą sprawował portal: teraz krosno.pl, tvKrosno.pl, Krosno112.pl oraz dwumiesięczni gminy Miejsce Piastowe „Piastun”.
Tekst: Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym oraz Krosno112
Film: terazKrosno