Najważniejsze chrześcijańskie święto – Wielkanoc – potrzebuje specjalnej oprawy. W naszym powiecie, w wielu jednostkach OSP strażacy wcielają się w rolę strażników Grobu Pańskiego i w spektakularny sposób „padają”. Sprawdziliśmy jak uroczystości Triduum Paschalnego wyglądają u strażaków oraz orkiestry w Miejscu Piastowym.
Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, którego istotą jest celebracja Misterium paschalnego. Od zakończenia Liturgii Męki Pańskiej aż do Rezurekcji, strażacy pełnią wartę przy Grobie Pańskim.
W przeddzień Wielkanocy rozpoczyna się Wigilia Paschalna. Poprzedza ją poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu. Pod koniec uroczystości wielkosobotnich rozbrzmiewa uroczyste „Alleluja”, a bicie dzwonów obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa.
Tradycja „padania strażaków” wzięła się z Ewangelii według św. Mateusza, gdzie opisane jest zmartwychstanie Jezusa. Strażnicy mieli „zadrżeć ze strachu przed Aniołem Pańskim, który pojawił się nagle odsunął kamień, i stali jakby umarli”. Stąd też, strażacy „padają” w wyznaczonym momencie.
Rezurekcji w Miejscu Piastowym towarzyszyła uroczysta procesja, która przeszła wokół kościoła.
Orkiestra Dęta z Miejsca Piastowego zapewniła przepiękną oprawę muzyczną.
Po zakończeniu Mszy Św. strażacy i muzycy przeszli ulicami wsi, aby głosić radosne zmartwychstanie Jezusa Chrystusa.
red. fot. Radosław Sowiński Krosno112.pl