Święto krośnieńskich strażaków w samym sercu miasta

Defilada, uroczysty apel, awanse, odznaczenia i nabożeństwo w intencji strażaków. Tak w piątek, 11 maja świętowali strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie swój dzień.

„Nasza praca jest pasją” było najczęściej powtarzane w piątek, 11 maja na krośnieńskim rynku, gdzie odbywały się główne uroczystości z okazji Dnia Strażaka 2018.

O godzinie 11:30 z placu przy budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie wyruszyła pod dowództwem st. kpt. Janusza Litwina defilada pocztów sztandarowych PSP i OSP, pododdziałów zawodowych strażaków oraz orkiestry dętej i mażoretek z OSP Miejsce Piastowe.

Kolumna przeszła przez centrum miasta ulicami Niepodległości, Lwowską, Staszica, Sienkiewicza i Franciszkańską do kościoła o. o. Franciszkanów, gdzie odbyła się wyjątkowa msza św. w intencji strażaków pod przewodnictwem abp Adama Szala.

Po nabożeństwie w samym sercu Krosna odbył się uroczysty apel. Wśród wielu gości byli m.in. Wicemarszałek Sejmiku Wojewódzkiego, Prezydent Miasta Krosna, Starosta Krośnieński oraz przedstawiciele służb i instytucji współpracująych ze strażakami.

Podczas okolicznościowego apelu, który rozpoczął się o godz. 13.10 na krośnieńskim rynku z udziałem m.in. przedstawicieli Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Piotra Babinetza, Stanisława Piotrowicza i Joanny Frydrych, st. bryg. Andrzeja Babca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Marii Kurowskiej Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego, Piotra Przytockiego Prezydenta Miasta Krosna i Zbigniewa Kubita Przewodniczącego Rady Miasta Krosna, Jana Juszczaka Starosty Krośnieńskiego i Kazimierza Gładysza Przewodniczącego Rady Powiatu, przedstawicieli władz samorządowych, Komendantów Powiatowych PSP z sąsiednich powiatów, strażaków emerytów i członków Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krośnie oraz przedstawicieli straży, służb, inspekcji, instytucji współdziałających na co dzień z Komendą Miejską PSP w Krośnie.

Szczególny wymiar tegorocznych obchodów Dnia Strażaka na płycie krośnieńskiego rynku, u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, podyktowany był obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Mariusz Bieńczak w swoim wystąpieniu dziękował strażakom za ich oddaną służbę oraz pasję do pożarnictwa. Dziękował również władzom samorządowym za przychylność ochronie przeciwpożarowej. 

Jednym z głównych punktów uroczystości było nadanie wyższych awansów służbowych wielu strażakom. Bohaterzy zostali również wyróżnieni odznaczeniami. 

W dzień strażackiego święta funkcjonariusze zawodowi zostali wyróżnieni odznaczeniami państwowymi, resortowymi i korporacyjnymi.

Głos zabrało wielu znamienitych gości. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że strażacy to ważne ogniwo w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa.

Zobacz wymarsz strażaków na uroczystości spod Komendy Miejskiej PSP w Krośnie (kliknij TUTAJ)

Od początku roku krośnieńscy strażacy interweniowali już 697 razy.

red. fot. Radosław Sowiński Krosno112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *